W jaki sposób zabezpieczyć wykop?
Prace związane z przygotowaniem realizacji różnych obiektów budowlanych czy inżynieryjnych zwykle oznaczają konieczność wcześniejszego przeprowadzenia odpowiednich robót ziemnych. Będą one niezbędne do przygotowania terenu, uzyskania potrzebnej jego rzeźby, a także wykonania posadowienia budowli, a więc jej fundamentowania. Często służą też ułożeniu koniecznych instalacji wodociągowych lub kanalizacyjnych, a także doprowadzeniu przyłącza gazowego, zakopaniu kabli energetycznych czy teleinformatycznych. W większości przypadków nie obejdzie się więc bez różnego typu wykopów. W Szczecinie zadania tego rodzaju można zlecić firmie Minex, zajmującej się również m.in. rozbiórkami i wyburzeniami, robotami fundamentowymi oraz kruszeniem i recyklingiem gruzu. Warto jednak pamiętać, że wykopy muszą być prawidłowo zabezpieczone.
Dlaczego zabezpieczenie wykopów jest konieczne?
Przygotowanie wykopów oznacza konieczność wybrania sporej ilości gruntu. Często ograniczenia związane z terenem, na jakim prowadzi się prace, nie pozwalają na zadbanie o odpowiednio małe nachylenie ścian. W przypadku nadmiernego obciążenia przylegającej do niej powierzchni, a także wskutek niskiej spoistości podłoża może dojść do osypania się ziemi, co może stanowić zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i używanego sprzętu. Problemem okazuje się też zwykle woda gruntowa. Jeżeli wykop sięga poniżej jej lustra, będzie ona sukcesywnie do niego napływała.
Jak można zabezpieczyć wykopy?
Podstawowym sposobem zabezpieczania szerszych wykopów jest ustawienie ścianek berlińskich, które mają za zadanie powstrzymać napór mas ziemnych. Składają się one z pali tworzących strukturę nośną, którymi są zagłębiane w gruncie dwuteowniki oraz opinki z desek lub belek. W sytuacji, gdy liczy się także wstrzymanie przesiąkania wód gruntowych, wykonuje się ściankę szczelną, która powstaje z pogrążanych w podłożu burs. Najczęściej są to elementy metalowe mające na swych krawędziach specjalne zamki gwarantujące doleganie sąsiadujących komponentów do swej powierzchni i w efekcie utrzymanie szczelności.