Jakie prace ziemne można wykonać przy pomocy wibromłotów?
Realizacja wielu robót budowlanych wymaga zastosowania odpowiednio dobranego specjalistycznego ciężkiego sprzętu, który będzie dostosowany zarówno do konkretnej funkcji, jak i potrzebnej w danym przypadku skali działania. Przy niektórych zadaniach z obszaru prac hydrotechnicznych oraz ziemnych konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy wykonawcy oferującego usługi wibromłotami. W Szczecinie firmą dysponującą sprzętem tego rodzaju jest Minex, zajmujący się również m.in. rozbiórkami i wyburzeniami, robotami fundamentowymi, kruszeniem i recyklingiem gruzu oraz pracami ziemnymi. Przekonajmy się, czym są wibromłoty i sprawdźmy, do czego służą.
Czym są wibromłoty?
Wibromłoty to urządzenia, które zostały stworzone do generowana drgań pionowych i wywierania nacisku. Efekty te osiąga się za sprawą specjalnych skrzyń przekładniowych, w których znajdują się dwa mechanizmy mimośrodowe. Ich działanie powoduje obrót masy z przesuniętym w stosunku do osi rotacji środkami ciężkości. Przemieszczają się one z identyczną prędkością kątową, lecz kierunki ich ruchu są przeciwne, czego rezultatem są pojawiające się wibracje. Ponieważ całe urządzenie jest dość ciężkie, będzie ono w stanie zarówno przekazywać drgania, jak i naciskać na powierzchnię. Elementem konstrukcji są też potężne zaciski hydrauliczne.
Do czego wykorzystuje się wibromłoty?
Wibromłoty są wykorzystywane do pogrążania elementów w podłożu, są też w stanie działać ze znaczną siłą wyrywającą. Generowane przez nie wibracje powodują rozluźnienie struktury gruntu i w połączeniu z naciskiem skutkują przemieszczaniem znajdującego się w zaciskach przedmiotu. Wibromłoty są potrzebne przy instalowaniu ścianek szczelnych, kształtowników stalowych i rur, a także pali stalowych. Będą przydatne m.in. podczas zabezpieczania wykopów, tworzenia budowli inżynieryjnych i hydrotechnicznych, a także ochrony skarp bądź nasypów. Mogą też posłużyć do zagęszczania podłoża.